ADEL Slovakia
Organizácia ADEL Slovakia organizuje rôznorodé medzinárodné projekty, školenia, mládežnícke výmeny, športové či kultúrne podujatia, realizuje prieskumy a analýzy a spolupracuje s inštitúciami z rôznych kútov sveta.

EULECTIONPLAY
https://www.adelslovakia.org/events/eulectionplay
Cieľom projektu bolo zapojiť mladých ľudí, ktorí sú menej angažovaní v EÚ, do formovania miestnej a európskej demokracie, so zameraním na voľby do EP v roku 2024. Vďaka podpore projektu CERV sme mohli do škôl distribuovať hru EulectionVille, ktorá sa ukázala ako účinný nástroj na podporu občianskej výchovy a kritického myslenia v súvislosti s politickými systémami a voľbami. Študenti získali praktické skúsenosti a hlbšie pochopenie volebných procesov. Ďalším úspechom bolo zapojenie študentov do súťaže zameranej na zvýšenie povedomia o eurovoľbách. Prostredníctvom lokálnych podujatí, mediálnej kampane a ambasádorov Eurovolieb sme oslovili množstvo prvovoličov aj nerozhodnutých voličov.
- Online tréning pre učiteľov z rôznych častí Slovenska– zapojilo sa 100 učiteľov/ 25 za krajinu
- Offline workshopy ( hranie hry EulectionVille) – zapojilo sa viac ako 353 študentov za krajinu (očakávané zapojenie 250 študentov), zapojilo sa 12 stredných škôl
- Online workshopy + prieskum – zapojilo sa 270 mladých ľudí za krajinu, 16 online seminárov z toho 14 bolo pre stredné školy a 2 pre širokú verejnosť.
- 5 Ambasádorov – 5 workshopov v školách, 180 účastníkov, list 10 odporúčaní
- 1 príručka – 200 relevantných stakeholderov, 30-35 strán
- Do projektu boli zapojené stredné školy z rôznych častí Slovenska ( Detva, Levice, Starý Smokovec, Michalovce, Komárno, Levice, Dobšiná, Spišská Nová Ves, Košice, Svidník, Trnava, Bratislava.)
- Všetky školy získali hru na vzdelávacie účely a majú tak možnosť využívať ju vo výučbe. Na základe prieskumu sme zistili, že sa nám podarilo zmeniť prístup mladých ľudí k voľbám a pomohli sme im pochopiť aký má ich zapojenie význam. V prípade ambasádorov sme sa stretli s obrovským záujmom mladých ambasádorov viac sa angažovať a niektorí z nich a pripojili k iniciatívam kancelárie EP, vďaka ktorým naďalej šíria osvetu a ovplyvňujú názory a postoje mladých ľudí voči EÚ.
- Ďalším úspechom projektu bolo získanie hodnotných odporúčaní od mladých ľudí ktoré hovoria o tom ako ich lepšie motivovať k účasti na občianskom živote a na voľbách. Tieto odporúčania sme poslali kancelárii EP a niektorým poslancom EP za Slovensko.
Spolupracovali sme s partnermi, ktorých sme už predtým poznali a s ktorými sme mali pozitívne skúsenosti. Táto predchádzajúca spolupráca nám umožnila rýchlejšie nadviazať efektívnu komunikáciu a jasne si rozdeliť úlohy. Spolupráca prebiehala hladko počas celého procesu – od prípravnej fázy až po samotnú implementáciu projektu, pričom sme sa mohli spoľahnúť na vzájomnú dôveru a profesionálny prístup všetkých zúčastnených strán.
- Odporúčame nadviazať partnerstvo s osvedčenými partnermi, vďaka čomu viete zabezpečiť kvalitnú realizáciu projektu. Spolupráca je možná aj medzi viacerými subjektmi zo Slovenska v rámci jedného projektu – aj ADEL Slovakia je otvorení spolupráci.
- Najlepším prístupom je najprv si vybudovať stabilné partnerstvo a následne sa venovať efektívnej koordinácii projektu. Vďaka pomerne jednoduchej administrácii programu máte priestor zabezpečiť dodržiavanie termínov a kvalitu výstupov, na čo sa v projekte kladie veľký dôraz.