Digitálna Inteligencia

Medzi najhlavnejšie aktivity digiQ patrí vzdelávanie.
“Veríme, že výchovou k digitálnemu občianstvu je možné vybaviť deti a dospelých zručnosťami, ktoré im umožnia zodpovedné a digitálne inteligentné správanie v online priestore”

Projekt

Monitoring and Reporting for Safer Online Environments (SafeNet)

Opis projektu

Projekt SafeNet, do ktorého sa za Slovensko zapojila organizácia digiQ, bol 24-mesačný projekt (január 2023 – december 2024) zameraný na monitorovanie a nahlasovanie nenávistných prejavov v online prostredí. Pod koordináciou organizácie INACH spolupracovalo 21 európskych partnerov s cieľom kontinuálne monitorovať nenávistný obsah a nahlasovať identifikované prejavy platformám sociálnych sietí a zodpovedným orgánom. Kľúčovou súčasťou bolo zvyšovanie povedomia o online nenávisti prostredníctvom národných informačných kampaní, zameraných na IT firmy, verejné orgány, občiansku spoločnosť a médiá, čím prispel k ochrane digitálneho prostredia naprieč Slovenskom a Európskou úniou.

Výsledky

Konzorciu tvoreného 21 organizáciami sa podarilo nahlásiť takmer 21 400 nenávistných prejavov, z ktorých väčšina bola nezákonného charakteru. Prostredníctvom monitoringu sme sledovali trendy týkajúce sa povahy nenávisti a reakcií platforiem sociálnych sietí, ktoré sa ukázali ako volatilné a regionálne nevyvážené – v rôznych členských štátoch EÚ sa prístup jednotlivých platforiem k nahláseniam výrazne líšil. 

Špecificky sme analyzovali mieru odstraňovania nahláseného nenávistného obsahu a pohotovosť reakcie platforiem. Zistenia o ich nedostatočne zodpovednom prístupe k nahláseniam, a to napriek povinnostiam vyplývajúcim z Aktu o digitálnych službách (DSA), boli konzultované počas pravidelných okrúhlych stolov, na ktorých sa zúčastňovali tiež zástupcovia platforiem a IT spoločností.

Spolupráca s medzinárodnými partnermi

19 členských štátov

21 partnerov

Projekt SafeNet bol realizovaný v rámci medzinárodného konzorcia, ktoré zahŕňalo 21 partnerov z 19 členských štátov EÚ, vrátane dôveryhodných nahlasovateľov nenávistného obsahu.

Konzorcium bolo vytvorené na základe spoločného záujmu o boj proti nenávistným prejavom online. Úzka spolupráca a komunikácia prebiehali od fázy písania žiadosti až po implementáciu a evaluáciu projektu.

Tri pracovné balíky (WP1 – WP3) boli rozdelené podľa expertízy jednotlivých partnerov a zahŕňali manažment a organizáciu projektu, monitorovanie a nahlasovanie nenávistných prejavov, vrátane analýzy dát a následne disemináciu a zvyšovanie povedomia o problematike.

Spolupráca medzi členmi konzorcia prebiehala prostredníctvom pravidelných online stretnutí, videokonferencií, workshopov a spoločnej platformy na zaznamenávanie a zdieľanie dát týkajúcich sa monitoringu a diseminácie. Každý partner mal jasne definované úlohy a zodpovednosti, pričom koordinácia bola centralizovaná zo strany vedúcej organizácie INACH.

Tipy pre iné organizácie a projekty

Program CERV ponúka jedinečnú príležitosť zapojiť široké spektrum aktérov a podporuje spoluprácu medzi organizáciami z rôznych krajín a regiónov Európskej únie. Program má pozitívny dopad na zdieľanie dobrej praxe a skúseností, vytváranie medzinárodných sietí, posilňuje dialóg a koherenciu naprieč EÚ. Organizácia digiQ sa vďaka CERV stala súčasťou európskej odbornej komunity v oblasti digitálnej bezpečnosti a ľudských práv online, čo výrazne presahuje rámec konkrétneho projektu.

Kde nás nájdete
Napísali o nás
Scroll to Top